Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jaką pompę basenową wybrać?

2022-05-10
Jaką pompę basenową wybrać?
By cieszyć się krystalicznie czysta, zawsze świeża i pachnącą wodą w basenie należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.  Zastosowanie odpowiednich środków chemii basenowej oraz urządzeń filtrujących jest niezbędne aby woda pozostała cały czas świeża. Pompa sprawia, że woda jest w ciągłym obiegu a odpowiednia filtracja sprawia, że woda będzie czysta i przejrzysta. Działanie pompy filtrującej jest bardzo proste. Pompa zasysa brudną wodę z basenu, następnie jest ona tłoczona do filtra, wszelkie zanieczyszczenia jak piasek, drobne liście, owady, pyłki z powietrza, włosy, czy nawet tłuste plamy z olejków i balsamów zatrzymują się na filtrze a już oczyszczona powraca do basenu. Pompa powinna działać kilka godzin dziennie, w czasie gdy nie użytkujemy z basenu. Wydajność pomp podawana jest zazwyczaj w litrach na godzinę pracy.


Dostępne są dwa rodzaje pomp filtrujących firmy Intex.
  • Pompy kartuszowe
  • Pompy piaskowe
Jak dobrać odpowiednia pompę?  
Wybierając osprzęt do swojego basenu należy zwrócić uwagę na parametry pompy. Wydajność podana jest zwykle w litrach na godzinę pracy, razem z prędkością przepływu wody przez urządzenie. Musimy więc określić pojemność naszego basenu, a co za tym idzie, czas potrzebny do całkowitego przefiltrowania zbiornika. Zwykle im większy basen, tym wydajniejszej pompy potrzebujemy. Producenci pomp przeważnie opisują w parametrach zakres pojemności, z którymi dana pompa powinna współpracować bez zarzutu. Wskazane jest również, by górna granica tej wartości była przynajmniej o 10% większa od faktycznej objętości basenu.

Ze względu na przystępna cenę oraz prostą obsługę, najchętniej stosowane są pompy kartuszowe. Pompa składa się z dwóch dysz, czyli wlotu, którym doprowadzana jest woda do filtra papierowego i wylotu, którym przefiltrowana woda wraca do basenu. Działanie wszystkich tych filtrów opiera się na zasadzie grawitacyjnej. Ciśnienie wody samoistnie wypycha wodę do pompy, która uruchamia jednocześnie działanie filtra. Aby pompy kartuszowe prawidłowo działały musimy pamiętać o stałej wymianie filtra papierowego, co 2-3 tygodnie i zwrócić szczególną uwagę na rozmiar, który będzie pasował do pompy.

Podstawową zaleta pomp piaskowych jest wysoka skuteczność filtracji wody. Sprawdza się w średnich i dużych basenach. Każda pompa  została wyposażona w specjalny filtr pisakowy, Filtrowanie wody odbywa się w specjalnym zbiorniku wypełnionym piaskiem o odpowiedniej granulacji, najczęściej jest to przedział między 0,4-0,8 mm. Zanieczyszczona woda z basenu, przepływa przez zbiornik z piaskiem, na którym zatrzymują się wszystkie zanieczyszczenia. Oczyszczona w ten sposób woda trafia do basenu. Metoda ta jest bardzo skuteczna i zapewnia wysoki poziom oczyszczania.   Filtr piaskowy należy regularnie płukać, jest to czynność dość prosta i nie zajmuje dłużej niż 15 minut (pompa posiada funkcję płukania, dzięki której wyczyścimy zanieczyszczenia, które zatrzymały się na piasku). Dodatkowo płukanie filtra zapobiega nagromadzeniu się na nim bakterii i grzybów. Filtry piaskowe zapewniają bardzo efektywne oczyszczanie wody .     W celu utrzymania czystości w naszych basenach łącznie z pompami można używać innych akcesoriów. Do pompy basenowej możemy podłączyć skimmer lub odkurzacz basenowy, który zasysa zanieczyszczenia z dna basenu. Ważne jest stosowanie chemii basenowej,która działa dezynfekująco i bakteriobójczo na grzyby, bakterie i wirusy oraz wspomagają oczyszczanie wody. Wyposażenie basenu w dobrej jakości akcesoria sprawi, że czyszczenie wody łatwe i przyjemne.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 47 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-13
Zamówienie zrealizowane szybko i prawidłowo.
2024-07-10
ok
pixel